Wydział Humanistyczny istnieje od początku funkcjonowania Uczelni, czyli od 28 czerwca 1969 roku. Dysponuje wykwalifikowaną kadrą i znakomitą bazą dydaktyczną (studio radiowe, telewizyjne, laboratoria językowe, nowoczesne pracownie), umożliwiającą wszechstronne kształcenie na wszystkich prowadzonych kierunkach studiów. Wydaje kilka czasopism naukowych: „Respectus Philologicus” (wspólnie z Uniwersytetem Wileńskim Wydział w Kownie), „Token”, „Kieleckie Studia Filologiczne”, „Almanach Historyczny”, „Między Wisłą a Pilicą”, „Rocznik Bibliologiczno-Prasoznawczy”, „Studia Rusycystyczne”.
W skład Wydziału wchodzi: Instytut Historii, Instytut Filologii Polskiej, Instytut Filologii Obcych, Instytut Dziennikarstwa i Informacji [od 1 października 2019 roku: Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa, Instytut Historii, Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej].
Wydział Humanistyczny jest pierwszą jednostką Uczelni, która uzyskała pełnię praw akademickich. W 1989 roku Rada Wydziału Humanistycznego uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora w zakresie historii; w 1998 roku – do nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa; w 2002 roku – do przyznawania stopnia doktora habilitowanego w zakresie historii; w 2012 – do doktoryzowania w zakresie literaturoznawstwa. W 2017 roku, w wyniku oceny działalności naukowej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych, Wydział uzyskał kategorię A.
Pracownicy Wydziału Humanistycznego prowadzą wielokierunkowe badania w kilku wiodących dyscyplinach i specjalnościach: językoznawstwo (w tym również angielskie, niemieckie i rosyjskie), historia, literaturoznawstwo, bibliologia, nauki o mediach, archeologia, historia sztuki, kulturoznawstwo. Badania te w wielu przypadkach mają charakter interdyscyplinarny.