Wojciech Lipiński 4 tet & Ola Lipińska

Oferujemy Państwu koncert jazzowy Kwartetu Wojciecha Lipińskiego.
W programie koncertu znajdują się utworu z ostatniego muzycznego projektu 3po3 wydanego na płycie w 2020 r. Płyta 3po3 uzyskała piąte miejsce w plebiscycie RadiaJAZZ i JazzPRESS w kategorii „Najlepsza polska płyta jazzowa roku 2020”.
4tet plyta

Pomysł na aranżacje znanych utworów narodził się w 2019 roku. Na płycie udało się połączyć przystępność i komunikatywność muzyki (utwory są dobrze rozpoznawalne) z nieoczywistą dla tych tematów stylistyką jazzową, w której nie brak miejsca na improwizację. To muzyka jazzowa z „ludzką twarzą” jak mówi o niej dowcipnie autor. Muzyka, którą porusza różne sfery wrażliwości i mówi do słuchaczy bez dystansu. Jest rodzajem lekkiej rozmowy, której z zainteresowaniem się przysłuchujemy.

Charakterystyczne brzmienie zespołu opiera się na melodyjnej i przestrzennie brzmiącej gitarze jazzowej – Wojtka Lipińskiego (chociaż w jednym z utworów możemy usłyszeć także gitarę klasyczną), ciepłej barwie głosu Oli Lipińskiej, który doskonale sprawdza się w polskich tekstach.

Nagraniom audio zrealizowanym przez Piotra Laczka w warszawskim Hear Studio towarzyszy wideo do promującej album piosenki Czerwone jabłuszko. Autorem zdjęć jest Łukasz Klimczak. Oprócz niej na płycie znalazły się między innymi utwory: Karolinka, Idzie Janko lasem czy Prząśniczka i Aria Skołuby.

Płyta 3po3 spotkała się także z bardzo dobrym odbiorem krytyków:

Ktoś powie, że trzeba mieć niesamowitą wiedzę, doskonały warsztat wykonawczy, a także ogromną wyobraźnię muzyczną, by podjąć się takiego zadania. A ja powiem, że trzeba do tego posiadać niezwykle selektywny umysł, bowiem tego rodzaju zabiegi wymagają totalnej precyzji, bez której nici z zabawy. 
Wszystkie wspomniane cechy posiada na pewno Wojciech Lipiński. Nie znam nikogo innego tak idealnie nadającego się do tego typu tworzenia. To stylistyka, w której pozostaje mistrzem – i kropka!

Piotr Bielawski, Ether Jazzu, Polskie Radio Łódź, 21.05.2020

Muzycy:
Wojciech Lipiński – gitara elektrycza i klasyczna
Michał Braszak – kontrabas
Aleksandara Lipińska – śpiew